image-2386

Pomoc kredytowa

Nasza oferta to właśnie Twój dom marzeń? Super! Cieszymy się bardzo! Chcielibyśmy zaproponować Tobie dodatkową pomoc w spełnieniu tego marzeń, więc przygotowaliśmy poradnik opisujący krok po kroku procedurę uzyskania kredytu hipotecznego.

To ważna decyzja na lata, więc warto wiedzieć na jakie formalności powinniśmy być przygotowani i na co zwracać uwagę wybierając bank i konkretną ofertę.

1 Zbadanie zdolności

Banki wyliczają zdolność kredytową w zróżnicowany sposób. Nie trać czasu na internetowe przeliczniki, poszukaj doradcy kredytowego, który korzysta w fachowych narzędzi.

Na wysokość zdolności wpływają różne czynniki:

  • Wysokość dochodów i forma zatrudnienia
  • Obecne zadłużenia – kredyty, karty kredytowe
  • Informacje z Biura Informacji Kredytowej
  • Wysokość wkładu własnego
  • Okres spłaty
  • Współdzielenie kredytu
  • Informacje ogólne tj. wiek, stan cywilny, wykształcenie

2 Wybór nieruchomości

Dom czy mieszkanie możesz zarezerwować podpisując umowę przedwstępną. Zawarte są w niej podstawowe dane odnośnie nieruchomości oraz data zawarcia ostatecznej umowy, tak abyś w międzyczasie mógł dopełnić wszelkie formalności z bankiem.

Pamiętaj, że bank może udzielić Tobie kredytu na zakup domu jak również na jego wykończenie.

3 Wybór kredytu

Decydując się na ogromne zobowiązanie wobec banku warto skonsultować się ze specjalistą, w tym przypadku z doradcą kredytowym. Pomoże Ci w porównaniu i wybraniu najlepszej oferty, wytłumaczy wszelkie niejasności i podpowie na co szczególnie zwrócić uwagę rozmawiając z bankiem.

Po wyborze oferty powinieneś skontaktować się z bankiem i omówić wysokość oraz termin wpłaty wkładu własnego.

4 Niezbędne dokumenty

Listę dokumentów, które powinieneś przygotować otrzymasz od doradcy kredytowego. Większość zapewne masz w domu, ale po niektóre będziesz musiał zgłosić się do pracodawcy czy odpowiedniego urzędu. Dowiedz się ile masz czasu na dopełnienie wszelkich formalności. Nie rób niczego na ostatnią chwilę. Na niektóre dokumenty np. z urzędu czeka się trochę dłużej.

Bank, w ramach zabezpieczenie, korzystając z usługi rzeczoznawcy będzie chciał sprawdzić nieruchomość, którą planujesz zakupić. Koszt takiej usługi najczęściej pokrywasz Ty.

5 Podpisanie umowy kredytowej

Po dopełnieniu wszystkich formalności bank analizuje otrzymane dokumenty i wydaje decyzję kredytową.

Otrzymałeś pozytywną decyzję? Doskonale! Teraz czas, abyś dokładnie przeczytał umowę, którą otrzymałeś od banku. Zadawaj pytania, jeżeli któraś z kwestii budzi Twoje wątpliwości.

Jeżeli treść jest dla Ciebie zrozumiała, wszystko jest jasne to czas na spotkanie z doradcą kredytowym i złożenie podpisu.

6 Ostatnie formalności

Z umowy kredytowej dowiesz się jakie dokumenty musisz jeszcze dostarczyć, aby uruchomić kredyt. Bardzo często jest to ubezpieczenie nieruchomości na określonych przez bank warunkach.

Kolejnym, niezbędnym krokiem będzie wizyta u notariusza w celu podpisania umowy deweloperskiej. Kredyt zostaje uruchomiony przez bank zazwyczaj po kilku dniach od złożenia wniosku i dostarczeniu niezbędnych dokumentów. Bank przedstawi Tobie harmonogram spłat kredytu, pamiętaj aby w dniu spłaty mieć na koncie dostępne środki.

W ostatnim kroku pozostaje cieszyć się ze swojego, nowego własnego domu!